Zastanawiasz się jak usunąć ciążę samemu? Kup tabletki wczesnoporonne bez recepty. Zamów u nas leki poronne misoprostol i mifepristone.
aborcja farmakologiczna

Tabletki poronne – co trzeba o nich wiedzieć?

tabletki poronne skutki uboczne

Tabletki poronne – co trzeba o nich wiedzieć?

Aborcja w naszym Państwie to element tabu. Dozwolona jest w dwóch przypadkach: gdy ciąża wynika z gwałtu i gdy ciąża zagraża zdrowiu oraz życiu matki. Nad trzecim przypadkiem – gdy płód jest bardzo uszkodzony – przetacza się burzliwa dyskusja między przeciwnikami a zwolennikami aborcji. Najpopularniejszą z form przerwania niechcianej ciąży jest aborcja farmakologiczna, czyli tabletki poronne – dostępność tych leków w Polskich aptekach jest utrudniona.

Tabletki poronne – co powinnaś o nich się dowiedzieć przed ich użyciem?

JAK DZIAŁAJĄ TABLETKI PORONNE?

Jak sądzą lekarze, co trzecia ciąża zakończona jest poronieniem samoistnym. Często dzieje się to na tak wczesnym okresie ciąży, że kobieta nawet nie wie, że dotarło do zapłodnienia i uważa krwawienie jak fizjologiczną menstruację.

Tabletki poronne dają taki efekt, że zarodek zostaje wyrzucony z organizmu. Towarzyszą temu skurcze macicy, chwilowy ból i krwawienie. Substancje zawarte w tabletkach blokują receptory dla progesteronu. Ten hormon odpowiedzialny jest za podtrzymanie ciąży. Jeśli go brakuje, efektem jest poronienie.

JAK KORZYSTAĆ Z TABLETKI PORONNEJ?

Przyjmowanie tabletek (doustnie lub dopochwowo) – jest to opisane w instrukcji użycia. Należy się ściśle do tego stosować. Mimo iż skutecznośc tabletek poronnych to aż 98% we wczesnym etapie ciąży, to czasami do wydalenia zarodka nie dochodzi. Można wtedy po kilku dniach powtórzyć kuracje i przyjąć kolejny zestaw tabletek poronnych.

Aborcja farmakologiczna ma identyczne objawy jak poronienie naturalne. Można więc kilka dni po kuracji udać się do lekarz / ginekologa, aby uniknąć ewentualnych problemów. Konsultacja lekarska potwierdzi zakończenie ciąży w wyniku poronienia. (Lekrz nie zauważy czy było to poroenienie wywołąne tabletkami czy naturalne)

Test ciążowy dopiero po 4 tygodniach jest naturalny, wcześniej może wykazywać istnienie ciąży. Tabletki poronne do 9 tygodnia są najbardziej skuteczne (w 98% udaje się wywołać poronienie). Im ciąża jest starsza, tym mniejsze szanse i prawdopodobieństwo, że tabletki zadziałają. Pomimo to aborcję farmakologiczną przeprowadza się aż do 12 tygodnia ciąży (ok. 70% skuteczności).

JAKIE SĄ SKUTKI UBOCZNE TABLETEK PORONNYCH?

Aborcję farmakologiczną trzeba wykonywać w obecności bliskiej i pomocnej osoby, aby w razie niepożądanych efektów, można było reagować (np. zawiezienie do lekarza).

Przeciwwskazania to:

  • niepotwierdzona żadnym testem ciąża,
  • anemia u kobiety,
  • ciąża pozamaciczna,
  • stan upojenia alkoholowego,
  • brak dojazdu do internisty (w razie komplikacji).

JAKIE ZAGROŻENIA MOŻE POWODOWAĆ ZAŻYCIE TABLETKI PORONNEJ?

Skutki uboczne na ogół są niegroźne: gorączka, dreszcze, biegunka i wymioty, mdłości. Interwencji lekarza wymaga tylko bardzo silne krwawienie. Ból towarzyszący aborcji farmakologicznej przypomina bolesna miesiączkę.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *